Galvutės - kuo skiriasi MM ir MC tipo galvutės?

Pastaruoju metu patefonai vėl tapo labai populiarūs. Daugelis žmonių nori pajusti analoginio garso magiją savo hi-fi sistemoje. Tačiau reikia nepamiršti, jog norint išgauti visapusiškai kokybišką garsą, reikėtų turėti bent šiek tiek bazinių žinių apie patefono kalibravimą ir atskirų jo komponentų pasirinkimą. Šiandien mes kalbėsime apie galvutes. Aprašysime įvairius jų tipus ir skirtumus tarp jų. Paaiškinsime MM ir MC galvučių privalumus ir jų trūkumus. Turėdami šias žinias, galėsite sąmoningai pasirinkti modelį, atitinkantį visus jūsų lūkesčius. Verta prisiminti, kad galvutė yra vienas iš svarbiausių tokio tipo sistemos elementų ir nuo to priklauso jūsų Hi-Fi sistemos garso kokybė.

MM tipo galvutės - savybės

Bene dažniausiai naudojamas patefono galvutės tipas - MM (judantis magnetas). MM galvutės veikimo principas yra pagrįstas judančio magneto ir fiksuotos ritės naudojimu. Adatos vibracija, kurią sukelia judėjimas įrašo grioveliais, keičia magneto elektromagnetinį lauką. Tuomet iš judančio magneto į galvutės viduje esančią fiksuotą ritę perduodamas žemos įtampos signalas. Iš galvutės signalas yra siunčiamas į fonokorektorių signalo korekcijai bei stiprinimui. MM galvučių įtampa svyruoja nuo 2,5 iki 7,5 mV.

Privalumai

Pagrindinis MM tipo galvučių privalumas – paprastas veikimo principas bei kur kas mažesnė kaina, lyginant jas su MC tipo galvutėmis. MM galvutės taip pat yra daug universalesnės. Šias galvutes palaiko praktiškai visi fonokorektoriai, įskaitant ir tuos, kurie yra integruoti į stiprintuvus. Svarbu pažymėti ir tai, jog dauguma MM galvučių turi keičiamą adatą. Tai labai patogus sprendimas lūžus ar natūralaus nusidėvėjimo atveju.

Trūkumai

MM galvutėse yra nemažo dydžio ritės, todėl neišvengiamai padidėja induktyvumas, o tai gali paveikti ir patį garso braižą. Kai kurios MM galvutės taip pat suteikia mažiau aiškų garsą. Žinoma, nepaisant to viskas priklauso nuo konkretaus galvutės modelio. Žinomi patefonų galvučių gamintojai, jau ne vienerius metus užsiimantys galvučių gamyba, savo asortimente turi MM galvutes, kurių parametrai ir garsas patenkins net ir pačius išrankiausius patefonų mylėtojus.

MC tipo galvutės - savybės

Antrojo tipo galvutės - MC (moving coil). Jų struktūra gerokai skiriasi nuo MM galvučių dizaino. Šio tipo galvutėse magnetas yra fiksuotas, o pačioje konstrukcijoje pritvirtinta ritė perduoda adatos skleidžiamus virpesius. Būdingas šio tipo kasečių bruožas yra itin žema signalo įtampa, kuri yra nuo 0,1 mV iki 1 mV.

Privalumai

Vienas didžiausių MC tipo galvučių privalumų - kur kas mažesnė varža ir induktyvumas, palyginti su MM galvutėmis. MM galvutės užtikrina daug platesnį dažnių atkūrimo diapazoną. MC galvutėms taip pat būdinga ir mažesnė masė, o tai turi įtakos tikslesniam plokštelėse esančios informacijos atkūrimui. Tai suteikia daugiau garso detalių ir subtilumo.

Trūkumai

MC tipo galvutės sukuria labai žemos įtampos signalą. Dėl šios priežasties signalas gali būti labai lengvai iškraipomas išorinių veiksnių. Todėl, jei norite išnaudoti visą MC tipo galvutės potencialą, turėtumėte atsižvelgti ir į kitus sistemos komponentus. Naudokite aukštos kokybės fonokorektorių, palaikantį MC tipo galvutes. MC tipo galvutės taip pat įprastai yra kiek brangesnės. Taip pat reikėtų pabrėžti, jog MC tipo galvutės dažniausiai nėra tvarkomos.

Galvutės pakeitimas / uždėjimas

Parodysime Jums 5 pagrindinius žingsnius, kurie padės savarankiškai pasikeisti galvutę 

1. Įsitikinkite, jog patefonas yra lygioje padėtyje.

2. Uždėkite galvutę ir sujunkite laidus.

3. Tonarmas turėtų išlikti tiesioje padėtyje.

4. Tinkamai sureguliuokite adatėlės spaudimo jėgą.

5. Sureguliuokite galvutės kampą.

Vis dėlto nepavyksta galvutės pasikeisti savarankiškai?
Galime Jums padėti!

Nesvarbu, ar norite įmontuoti galvutę į jau turimą patefoną, ar norite įsigyti naują patefoną. Mes pasiruošę Jums padėti!